IŠ KO PAGAMINTAS MANO KILIMAS?

POLIPROPILENAS: tankus ir gerai dengiantis paviršių, lengvas. Kartais vadinamas “šiluma be svorio”. Pluoštas yra labai statiškas (lyginant su kitais sintetiniais pluoštais) ir vidutiniškai blizgus. Gaminamas iš perdirbto plastiko.

  • Pluošto pliusai:  pigus, šiltas ir tankus, nesunkus. Labai sunkiai sugeria drėgmę, gavęs vandens labai greitai jį išgarina. Atsparus trinčiai, dėmėms, ugniai ir chemikalams. Prastai dažosi, tačiau turi savybę visiškai neprarasti spalvos, jeigu yra nudažytas. Pluoštas palaiko formą bei tvirtumą tiek sausomis tiek drėgnomis salygomis. Nesugeria drėgmės, todėl vandens kilmės dėmės nesukelia problemų. Polipropilenas yra lenvai perdirbama medžiaga. Išsilaiko vandens paviršiuje. Gali išlaikyti sunkų svorį, vėliau atgauna savo pirminę išvaizdą.
  • Pluošto minusai: neišlyginamas. Jeigu atsirado lenkimo žymės, jos labai sunkiai išsitiesins. Labai sunkiai dažosi arba visai nesidažo po pirminės modifikacijos. Neatsparus UV spinduliams, nebent apdirbtas specialia apsaugine medžiaga. Aukštoje temperatūroje degus, dega ir lydosi kaip vaškas. Jei nebus apdorotas specialia medžiaga – “trauks” pūkus. Turi gana pigų blizgesį. Šio pluošto mažo tankio kilimai nusidėvi gana greitai, o didelio tankio lėčiau.

POLIESTERIS: dėl savo minkštumo, prabangios išvaizdos ir didžiulio atsparumo dėmėms šis pluoštas simbolizuoja kokybę ir aukštus standartus.

  • Pluošto pliusai: kol visiškai nauji, poliesteriniai kilimai tiesiog spindi prabanga. Plaukeliai labai malonūs liesti, yra minkštučiai. Pasižymi neblunkančiomis savybėmis, atsparumu saulės šviesai – net patiestas saulėkaitoje nepraras pirminių spalvų. Tai labai ekonomiškas pluoštas. Tinkamas žmonėms su alergija. Nekaupia drėgmės, ją greitai išgarina. Atsparus kandims ir pelėsiui. Šio pluošto kilimai po valymo nesusitraukia, valymas nesudėtingas. Kaip ir polipropilenas – atsparus vandens kilmės dėmėms. Gerai atstumia vandenį, nes yra plaukas yra hidrofobiškas molekuliniu lygiu. Šio tipo kilimams nebaisūs nei vaikai, nei išpiltas vynas, apelsinų sultys, kava. Šie kilimai būna apdirbti specialiu produktu, kuris neleidžia prilipti dėmėms.
  • Pluošto minusai: nėra ilgaamžiai. Tokio pluošto kilimai nepakelia didelės trinties. Patiesus vietoje, kurioje bus daug vaikštoma, jie susidėvės žymiai greičiau. Nerekomenduojama tiesti kavinėse, grožio salonuose, koridoriuje ir pan. Priklausomai nuo tankio ir priežiūros, dėvėsis nuo 2 iki 15 metų. Neatsparūs aliejinėms dėmėms. Tokio pluošto kilimas pirmus porą mėnesių „mes“ pūkus.

AKRILAS: akrilas yra sintetinis pluoštas, pagamintas kaip pigesnis vilnos variantas. Į ją panašus savo išvaizda, pojūčiu ir dėvėjimo laiku, bet daug pigesnis. Pluoštas lengvas, tvirtas, šiltas, prabangiai blizgus.

  • Pluošto pliusai: labai tvirtas. Pakelia didelę trintį, labai mažai šeriasi. Nesiglamžo. Šio pluošto kilimai švelnūs, minkšti, gerai išlaiko formą. Ant jų galima padėti sunkesnį baldą, vėliau plaukeliai atsistatys į originalią poziciją. Atrodo kaip vilna, bet kaina žymiai mažesnė. Atsparus purvui, dėmėms. Netraukia dulkių, nes yra antistatinis. Atsparus pelėsiui ir mikroorganizmams, todėl tinkamas alergiškiems žmonėms. Ryškių spalvų, kurios atsparios blukimui. Nekaupia drėgmės ir labai gerai ją išgarina. Liečiant jaučiamas prabangos pojūtis. Daug lemia tankis: tankus, nors ir ne dizainerio kilimas, dėvėsis labai gerai palyginus su skystu.
  • Pluošto minusai: nėra ilgaamžis pluoštas ir nesidėvės tiek ilgai, kiek vilna. Pirmaisiais mėnesiais šiek tiek pūkuojasi. Pluoštas neatsparus riebalinės kilmės dėmėms.

EKSELANAS / DEKOLANAS: tai yra išskirtinis belgų gaminamas kilimų pluoštas, sudarytas iš to paties aprašyto polipropileno. Išsiskiria tuo, kad gamykla polipropileną apdirba specialiomis medžiagomis dėl kurių pluoštas tampa atsparesnis. Atsparūs dėmėms, nesielektrina, netraukia dulkių, gyvūnų plaukų, valymas nesudėtingas.

  • Pluošto pliusai: šio pluošto kilimai labai tankūs, pakelia didelę trintį. Nestatiškas, t.y. visiškai nesipūkuoja ir prie savęs netraukia dulkių, plaukų. Idealus tiems, kas turi alergijų ar gyvūnų, nes plaukai nesivelia į kilimą, užtenka nusiurbti. Nesugeria kvapų, patys jų neskleidžia. Labai gerai ir greitai garina vandenį, jeigu yra drėgni. Lengvai išvalomi. Nesiraukšlėja, nesitraukia, atparūs puviniui, pelėsiui, mikroorganizmams. Atsparūs UV spinduliams. Galima statyti sunkius baldus, plaukai lengvai atsistato į vietą. Markeriai, flomasteriai, klijai, kreida, kava, vynas, maistas, mažos riebalų dėmės – naudojant tinkamą priemonę šis pluoštas leidžia išvalyti dažniausias namie pasitaikančias dėmes. Kainos ir kokybės atžvilgiu yra puikus pasirinkimas tiek mažoms, tiek didelėms šeimoms. Ekologiški, pagaminti iš perdirbamų medžiagų.
  • Pluošto minusai: nors labai ilgaamžiai, vis dėlto vilnos ir šilko nepralenkia.

MEDVILNĖ: natūralus pluoštas, gaunamas iš medžių plaušų.

  • Pluošto pliusai: minkštas, natūralus, suįrantis. Galima perdirbti, natūraliai supūna žemėje. Įvairių spalvų, dizainų, tačiau limituotos faktūros. Traukia viską ką gali (purvą, pūkus), todėl puikiai tinka koridoriuje ar prieškambaryje.
  • Pluošto minusai: neatsparus dėmėms ir drėgmei, kurią labai sugeria. Kilimai iš medvilnės blunka saulėje, gali paruduoti, jeigu sureaguoja su šarminiais valikliais. Mažas atsparumas trinčiai, greitai susimindo. Medvilniai kilimai dažniausiai būna plokščio audimo, todėl lengvi, slidūs. Prie jų rekomenduojama pirkti tinklelį, kad kilimas neslystų. Plaukas neelastingas, neatsistato.

VISKOZĖ: tai pusiau sintetinis pluoštas, sukurtas šilko pakaitalu. Viskozė yra celiuliozės tirpalas, iš kurio vėliau gaminamas viskozės rayon arba celofanas. Viskozės pluoštas yra labai švelnus, dar kartais vadinamas netikru šilku. Ploni plaukeliai blizgūs, minkšti, tačiau neilgaamžiai. 

  • Pluošto pliusai: labai pigus, juo lengva manipuliuoti. Gamintojui nesunku padaryti, kad viskozė atrodytų kaip šilkas, vilna, medvilnė ar linas. Pluoštą labai lengva dažyti, nes gerai pasisavinamos spalvos. Jų yra didžiulė įvairovė – ant viskozinių kilimų tos pačios spalvos atrodo prabangiau, nei ant kitų. Minkštas, slidus, vėsus, patogus, labai sugeriantis drėgmę, tačiau nespinduliuojantis šilumos. Tobulas karštam ir drėgnam klimatui. Gali gulėti karštyje ir vis tiek būti vėsus. Pluoštas suįrantis gamtoje. Viskoziniai kilimai keis spalvą priklausomai nuo žiūrimo kampo. Iš vienos pusės atrodys šviesesni iš kitos tamsesni. Draugiški gamtai, neturintys poveikio gyvūnams ir gamtai.
  • Pluošto minusai: žemas dėvėjimosi lygis, ypač jei kilimas yra drėgnas. Turi mažiausią elastingumą iš visų pluoštų. Pradžioje šiek tiek šeriasi – „meta“ pūkus. Gana greit susidėvintis, neilgaamžis. Plaukas plonas, trapus, silpnas, lengvai lūžta ir neatsistatantis. Nelabai gerai išlaiko spalvą, blunka, spalvos gali išsilieti. Šlapia viskozė pageltonuoja, dėmės turi tendenciją gelsti.

VILNA: natūralus pluoštas, pasaulyje išliekantis vienu prabangiausių. Sunki, kuo tankesnė tuo labiau. Gali būti nedažyta arba dažyta. Plaukas elastingas, atsistatantis. Šiek tiek pūkuojasi, gerai sugeriantis drėgmę.

  • Pluošto pliusai: natūralus, atsinaujinantis ir ekologiškai išgaunamas. Puikiai pasisavina spalvas, gerai dažosi, plati natūralių spalvų gama (nuo baltos, rudos, pilkos iki melsvos, sidabro, juodos). Labai gerai sugeria drėgmę, šildo net šlapia. Nedegi, nes savyje visada išlaiko tam tikrą drėgmės kiekį. Iki tam tikro lygio atspari pelėsiui ir grybeliui. Geriausia pasaulyje – Naujosios Zelandijos vilna. Ji yra minkštesnė, puresnė, ją maloniau liesti. Be to ši vilna po apdirbimo išlaiko lanolino – riebalo, kuris veikia kaip apsauginis sluoksnis prieš drėgmę ir purvą (šio tipo vilnos kilimai visada bus tik natūralių spalvų). Paprastesnės vilnos kilimai dažniausiai tamsiai pilki, sidabriniai arba juodi. Jie yra šiurkštesni, tačiau išlaiko formą, yra labai atsparūs dėvėjimuisi. Vilna yra ilgaamžis pluoštas, gerai ir tinkamai prižiūrimas gali tarnauti net iki 60-ies metų ir daugiau (yra ir šimtus metų išlikę, muziejuose saugomi vilnoniai kilimai). Didelis tankis lemia labai kokybišką ir ilgaamžį gaminį. Ilgesnio plauko vilna gali paslėpti dėmę, jei tokia buvo. Kuo ilgiau mindomas, tuo vilnonis kilimas minkštesnis ir atsiskleidžia vis kitaip.
  • Pluošto minusai: amžinai pūkuojasi. Austi mašinomis šiek tiek mažiau, o rankų darbo net ir nuolat siurbiami dulkių siurblyje formuoja didžiulius pūkų kamuolius. Kitas minusas yra kaina. Tai prabangos prekė ir vilnoniai kilimai yra nepigūs. Į vilnonius kilimus kartais reaguoja naminiai gyvūnai: šis pluoštas visada išlaiko avies kvapą. Kartais, tai užuodusiam gyvūnui kilimas tampa įsibrovėliu jo teritorijoje (namuose), todėl gyvūnas pradeda kilimą draskyti arba nuolat jį apšlapina, taip žymėdamas savo teritoriją. Vilnoniai kilimai labai gerai sugeria kvapus, o tai nėra gerai, nes nevėdinami ir purvini namai užsmardins vilnonį kilimą. Nepakelia nuolatinės drėgmės, pūna, pelyja, neatparūs kandims. Sausame ore gana statiška. Kai kurie vilnoniai kilimai turi šiurkštų pagrindą, kuris gali braižyti grindis (reikia papildomai pirkti apsauginį tinklelį).

BAMBUKAS: natūralus, labai geromis savybėmis pasižymintis pluoštas, į kurį verta investuoti. Antialerginis, antibakterinis, labai švelnus ir visada vėsus.

  • Pluošto pliusai: atsparus UV spinduliams, pilnai suįrantis gamtoje. Kvėpuojantis, išlieka vėsus net saulėkaitoje. Minkštas, kai kurių žmonių nuomone net minkštesnis nei šilkas, ypač kai pagamintas kokybiškai. Plauko galiukai yra apvalūs, todėl paviršius labai lygus, slidus ir labai malonus liesti. Lankstus t.y. atsistatantis, sugeria ir garina drėgmę (sugeria 3-4 kartus daugiau negu medvilnė). Net karštą dieną išlieka vėsus. Taip yra dėl bambuko plauke esančių mikro kišenių ir skylių, kuriose kaupiasi drėgmė bei oras. Šaltu oru šis pluoštas šildo ir gerai izoliuoja. Natūraliai antibakterinis, antigrybelinis ir antistatinis. Bambuko pluoštas turi unikalų “biologinį agentą”, pavadinimu bamboo kun. Jis tvirtais ryšiais prisikabinęs prie bambuko celiuliozės molekulės ir išlieka nepakitęs net apdirbimo metu. Jis neleidžia bakterijoms išgyventi ant bambuko pluošto. Viena japonų kompanija vygdė eksperimentus ir įrodė, kad net po 50-ies skalbimų bambuko pluoštas neprado šito cheminio darinio.
  • Pluošto minusai: nėra ekologiškas. Gamyboje sunaudojami didžiuliai bambuko kiekiai, kertami milžiniški jų plotai. Išgavimui naudojami ėdrūs chemikalai, be to sunaudojama labai daug vandens. Retai būna vien tik bambuko pluošto kilimų, nes pats plaukas, kad ir koks stiprus būtų, neatlaiko labai didelės trinties (jis nespėja atsistatyti). Aišku, yra išimčių: tada tokius 100% bambukinius kilimus derėtų pasaugoti ir tiesti tik mažai vaikštomose vietose. Dėl šios priežasties bambuko pluoštas yra maišomas su kitais, tvirtumo suteikiančiais pluoštais. Po valymo dažnai praranda formą, gali susitraukti. Kitas minusas – gana didelė kvadrato kaina. Laikui bėgant blunka spalvos, jeigu kilimas paklotas saulėkaitoje. Jeigu ant paviršiaus statomi sunkūs badai – kilimą reikia pasukioti, nes kitaip dėvėsis tik viena pusė. Gali dėvėtis iš apatinės pusės (absorbuos purvą), todėl rekomenduojama papildomai pirkti tinklelį. Nėra ilgaamžis.

SĄVOKOS:

  • PP: polipropilenas;
  • PP HS: heat-set poliprolinenas. Heat-set yra procesas, kurio metu polipropilenas apdorojamas karščiu. Po šios procedūros PP kilimai nustoja „traukti“ dulkes, t.y. tampa antistatiniai;
  • PES: poliesteris;
  • Acrylic: akrilas;
  • VIS / Artificial Silk: viskozė;
  • Frise / Frieze / Frize: audimo būdas, kai plaukas užsukamas ties viršūnėle. Tada gaunamas labai atsparus plaukas. Ant tokio tipo audimo visiškai nesimato pėdų žymių;
  • Shaggy / Ilgaplaukis: audimo būdas, kai paliekamas ilgas plaukas;
  • Plush / Velvet: kilimai, kurie yra labai purūs ir labai minkšti. Malonūs liesti;
  • Saxony: audimo būdas, kai bandoma į kuo mažesnę vietą suausti kuo daugiau plaukelių. Toks kilimas minkštas, purus, labai gerai atlaiko svorį ir dėvėjimąsi. Nesvarbu iš ko padarytas, kuo didesnis tokio kilimo tankis, tuo geriau jis dėvėsis;
  • Cut loop / Išpjaustyti: audimo būdas, tai pusė dizaino yra iš kilpelių, o pusė iš palaidų plaukelių;
  • Multilevel loop: audimo būdas, kai paliekamos nevienodo aukščio kilpėlės. Tai sudaro labai įdomią tekstūrą. Dėvėjimasis priklausys nuo tankio ir kilpelių dydžio;
  • Level loop / Kilpelės: audimo būdas, kai plaukeliai yra audžiami į kilpeles. Jeigu jos nedidelės ir tankios – kilimai gerai palaikys svorį, bus galima tiesti bet kokioje erdvėje. Nesimatys vaikščiojimo žymių. Jeigu kilpos labai ilgos, o kilimas dar ir mažo tankio, tai susimindys greičiau.
  • Berber: audimo būdas, kai kilimai sudaryti iš nedidelių, tvirtai įaustų kilpelių, dažniausiai iš storo siūlo, kad geriau ir ilgiau dėvėtusi. Ant jų nesimato kojų pėdsakų, siurblio žymių.